Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çene Sıkma

Çene Sıkma

Azı dişleri ve çeneyi fazla sıkmak veya sürtmek sonucu, diş gıcırdatması meydana gelir. Diş gıcırdatması daha çok akşamları ve gece uyurken tekrarlanan istemsiz bir harekettir. Uyurken biri sizi görmüyor ise muhtemelen dişlerinizi gıcırdatarak uyuduğunuzun farkında olmayabilirsiniz, uyandığınızda dişlerinizde ağrı ve hassasiyet oluşuyorsa dişlerinizi gıcırdatıyor olabilirsiniz. Çene sıkma ciddi bir sağlık problemi olup, gece çenesini fazla sıktığı için sabah dişleri kırılmış insanlar bile olabilmektedir.

Çene Sıkmanın Sebepleri

Stres; yoğun baskı ve kaygılı günler geçiriyorsanız dişlerinizi sıkarak uyumanız çok normaldir. Yaşadığınız psikolojik baskıyı ve çaresizliği dişlerinizi sıkarak atmaya çalışıyor, uykunuzda bile mücadele ediyorsunuz. Zor günler geçiriyor ve destek almak istiyorsanız mutlaka bir psikolojik danışmandan yardım almalısınız.

Bastırılmış, içte kalan sorunlar; yaşadığınız problemleri hep içinize atıyor, kimseyle paylaşmadan çözmeye çalışıyor ve altından kalkamıyorsanız diş gıcırdatmanızın nedeni olabilir. Duygularınızı ve fikirlerinizi açıkça ifade edemediğiniz için sizi bilinçaltında rahatsız ediyor, bu nedenle çenenizi sıkma gereksinimi duyuyorsunuz.

Yoğun zihinsel yorgunluk; sınav haftasındaysanız, uyku düzeniniz kalmadıysa zihninizde halletmeniz gereken çok fazla sorumluluk var ise dişlerinizi gıcırdatma olasılığınız oldukça yüksektir. İçinden çıkamadığınız durumlarda bu davranışı tekrarlıyorsunuz.

Dişlerimizi ve Çenemizi Sıkarsak Ne Olur?

-Fazla baskıya maruz kalan dişlerinizde ağrı yaşayabilir, çok daha fazla baskıya maruz kalırsa dişlerinizi kırabilirsiniz.

-Dişlerinizi sıkarsanız alt çene eklemlerinde ağrılar kısaca söylemek gerekirse kulak ağrısına sebep olabilir. Dişlerinizi sıktığınızın farkında değilsiniz fakat kulak ağrısıyla uyanıyorsunuz başka bir rahatsızlığınız yok ise yüksek ihtimalle gece uyurken dişlerinizi sıktınız.

-Dişleriniz yoğun baskıya karşılık özellikle sürtünen dişler azı dişlerinde aşınma, güçsüzleşme hassasiyet problemi, diş kaybı, diş eti kanamaları ve iltihapları oluşabilmektedir.

-Ağız çene bölgesinde bulunan sinirler beyne daha yakın olduğu için daha çok acı hissedersiniz, bu uyku düzensizliğine ve sürekli ağrıya sebep olacaktır. Diş ağrısından dolayı uzun süre yemek yiyemezsiniz.

Çene Sıkmanın Çözümü

Öncelikle bunun tamamen sizinle ilgili psikolojik bir rahatsızlık olduğunun farkına varın. İçinizdekileri dökmeye, sessiz kalmamaya çalışın. İçinizdeki yükler hafifledikçe kendinizi mutlu hissettikçe kendiliğinden yok olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir