Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

El, Ayak, Koltuk Altı Terleme Sorunu

El, Ayak, Koltuk Altı Terleme Sorunu

 El, ayak ve koltuk altı bölgelerinde görülen aşırı terleme durumu hiperhidroz (aşırı terleme) olarak adlandırılır. Bu rahatsızlık insanın hayat kalitesini düşürmekte, insanlarla olan iletişimini engellemektedir. Sosyal yaşantıyı, öğrenimini oldukça etkilemektedir. Bu rahatsızlığa sahipseniz el sıkışmak istemezsiniz, elleriniz ıslaktır; hava alan bir ayakkabı tercih etseniz bile gün sonun da ayaklarınızda yoğun bir terleme görürsünüz. Hele ki sıcak yaz günlerinde iyice dayanılmaz bir hal alır, koltuk altı terlemesi de azımsanacak düzeyde değil, yoğun bir şekilde gözlemlenir. Aşırı terleme problemi toplumda 100 kişiden 2-3 ünde görülmektedir. Erkek ve kadınlarda görülmesi eşit oranda olup, bu rahatsızlık daha çok çocukluk yaşlarında kendini gösterir. Utandığında, endişelendiğinde, korktuğunda ellerde terlemeyle ortaya çıkar. Yoğun terleme problemi çoğunlukla aileden gelen genetik bir hastalıktır. Ailenizde yoğun terleme yaşayan bir birey varsa sizde de hayatınızın bir döneminde olma olasılığı yüksektir. Çocukluk yaşlarında başlayıp ergenlik döneminde artık gösterir, 40 lı yaşlardan sonra da kendiliğinden azalmaktadır. Uyku esnasındayken görülmez, uyandıktan siz gündelik yaşamınıza başladığınızda başlar. Duygusal durumlar tetikleyici bir rol oynar. Aşırı terleme problemi için tanı koyulmalıdır.

 

Hiperhidroz Tanısı Koyabilmek İçin:

  • En az altı aydır terlemenin olması
  • El, ayak, koltuk altı, kafa bölgelerinde görülüyor olması
  • Simetrik olarak iki tarafta da aynı ölçüde terlemenin olması
  • Aşırı terlemenin gece görülmemesi
  • 25 yaşından önce başlamış olması
  • Ailede hiperhidroz rahatsızlığı yaşayan yakınların olması
  • El, ayak terlemesinin günlük faaliyetleri etkiliyor olması

El Terlemesi Neden Görülür?

Sadece ellerde gözlenen aşırı terleme iki taraflı ve şiddetli gerçekleşiyorsa başka bir hastalıktan dolayı değildir. Terlemenin asıl sebebi, ter bezlerini kontrol eden sempatik sistemdeki ayar bozukluğudur. El terlemesi görülen kişiler aşırı duyarlı ve hassas sempatik sisteme sahiptir. Ter bezlerinin gereğinden fazla çalışması sonucunda aşırı terleme görülmektedir.

El terlemenizin fiziksel rahatsızlardan mı yoksa duygu durumundan mı kaynaklandığını öğrenmek istiyorsanız terleme zamanlarınızı not almalısınız. Eğer terleme durumu çocukluktan beri varsa sadece ellerde görülüyorsa bu kişinin korku, endişe, stres durumuyla ilgilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir